Zęby - jak o nie dbać i kiedy chodzić do stomatologa?

ęcej gabinetów stomatologicznych umożliwia swoim pacjentom rejestrację online. Dotyczy to przede wszystkim prywatnych zabiegów dentystycznych, które w jak najlepszy sposób pragną dostosować się do potrzeb klientów. Rezerwacja onli

Zęby - jak o nie dbać i kiedy chodzić do stomatologa? Nie bój się wizyty u dentysty:

Rezerwacje stomatologiczne

Chociaż większość osób korzysta z tradycyjnego sposobu umawiania się na wizytę dentystyczną , to jednak coraz więcej gabinetów stomatologicznych umożliwia swoim pacjentom rejestrację online. Dotyczy to przede wszystkim prywatnych zabiegów dentystycznych, które w jak najlepszy sposób pragną dostosować się do potrzeb klientów. Rezerwacja online co prawda nie sprawi, że za pomocą Internetu odbędziemy wizytę u stomatologa (o czym pewnie marzyłoby wiele osób!), ale może pomóc na przykład w zaplanowaniu dnia. Często rezerwacje przez Internet są o wiele bardziej wygodne dla pacjentów, którzy mogą wybrać dowolny termin i godzinę wizyty. Nic więc dziwnego, że taki sposób umawiania się do dentysty staje się coraz bardziej popularny.


Warto wiedzieć

Stomatologia, dentystyka (gr. stoma ? usta + gr. logia ? nauka; łac. dens ? ząb) - dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej używano tytułu lekarz stomatolog, potem lekarz dentysta, jednakże Naczelna Izba Lekarska dopuszcza możliwość używania obydwu tytułów.

W Polsce, zgodnie z Dz. U. z 2011 r. Nr 113, poz. 6581, do roku 2012 tytuł lekarza dentysty uzyskuje się po 5 latach studiów, odbyciu stażu podyplomowego i zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP). Od roku 2013 LDEP został zastąpiony Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym ? LDEK (art. 5. ustawy). Staż podyplomowy zostaje zniesiony po 1.10.2016 roku (art. 4. ustawy).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomatologia


O zębach mądrości

Zęby mądrości - nazwano tak ósemki tylko z jednego powodu. Są to ostatnie zęby - zarówno w kolejności w żuchwie, jak i w kwestii chronologicznej. Najczęściej wyrastają między siedemnastym a dwudziestym pierwszym rokiem życia. Jednak jeżeli masz już ponad 21. lat, a ósemki nie wyrosły to wcale nie znaczy, że tego nie zrobią.

Wyrzynaniu się zębów mądrości zwykle towarzyszy ból. Ponadto ósemki nie zawsze wyrzynają się całkowicie, mogą wychodzić pod nieprawidłowym kątem, a czasem nie pojawiają się wcale. Zęby mądrości uważa się za narządy szczątkowe u człowieka. Co to znaczy? Że zatraciły swoją pierwotną funkcję i w toku ewolucji powoli zanikają. Prawdą jest więc, że nie potrzebujemy zębów mądrości - są całkowicie zbędne, można je więc z czystym sumieniem poddać zabiegowi usunięcia.