Wspinamy się - po co?

ielkich ścianach górskich. Nie potrzebują oni bardzo wytrzymałego sprzętu, przeznaczonego do niezawodnego działania w trudnych warunkach, ale po prostu bezpiecznego sprzętu, który sprawdzi się przez kilka godzin w ciągu dnia. Taki

Wspinamy się - po co?

Zakup pierwszego sprzętu wspinaczkowego

Sklep ze sprzętem wspinaczkowym dla amatorów przeznaczony jest głównie dla osób, które wspinają się jedynie po ściankach wspinaczkowych lub niewielkich ścianach górskich. Nie potrzebują oni bardzo wytrzymałego sprzętu, przeznaczonego do niezawodnego działania w trudnych warunkach, ale po prostu bezpiecznego sprzętu, który sprawdzi się przez kilka godzin w ciągu dnia. Taki sprzęt kupowany jest niekiedy dla całej rodziny, dlatego w sklepach wspinaczkowych dostępne są akcesoria przeznaczone dla osób w różnym wieku. Natomiast dla osób zapracowanych i zajętych najlepszym sposobem na dokonanie zakupu sprzętu wspinaczkowego jest zamówienie takiego sprzętu przez Internet z wybraniem opcji dostawy domowej.


Wspinaczka skalna

Wspinaczka skalna ? jeden z rodzajów wspinaczki uprawiany w terenie skalnym bez śniegu i lodu.

Wspinaczka skalna polega na pokonywaniu stromych ścian skalnych określonymi drogami wspinaczkowymi. Drogi te określają ściśle miejsce przejścia ściany; w popularnych rejonach wspinaczkowych przez jedną ścianę skalną przechodzi często do kilkudziesięciu różnych dróg i wariantów o różnym poziomie trudności.

Wspinaczka skalna jest uprawiana zarówno jako rodzaj zaawansowanej rekreacji, jak i w ściśle sportowym sensie, aczkolwiek rzadko jest to sport polegający na bezpośredniej rywalizacji z innymi wspinaczami; zawody wspinaczkowe są obecnie organizowane głównie na obiektach sztucznych, rzadziej w natualnym terenie skalnym.

W tradycyjnej wspinaczce w górach wspinacze nie konkurują ze sobą bezpośrednio na jednej drodze, lecz gromadzą osiągnięcia, do których zaliczają się, w kolejności ich wartości sportowej:

wytyczenie i pierwsze przejście zupełnie nowej drogi, zwłaszcza w miejscu które było celem nieudanych prób ze strony innych wspinaczy
przechodzenie starych dróg nowymi, trudniejszymi i bardziej zbliżonymi do linii prostej wariantami ? tzw. "prostowanie dróg",
przejście dróg w lepszym od poprzedników stylu (tzw. poprawienie stylu przejścia) ? w tym m.in. "odhaczenie drogi" ? czyli klasyczne przejście drogi pokonywanej niegdyś jedynie techniką hakową,
drugie i trzecie przejście trudnej drogi, wytyczonej i poprowadzonej po raz pierwszy przez kogoś innego
przejście drogi w znacznie krótszym czasie, niż zrobili to poprzednicy ? dotyczy to jednak tylko dróg długich, wymagających wielodniowej lub co najmniej wielogodzinnej wspinaczki.
Każde z tych osiągnięć ma tym większą wartość, im trudniejsza i dłuższa była droga. Ponieważ trudno jest obiektywnie zmierzyć wartość osiągnięć wspinaczkowych mogących być przedmiotem rywalizacji o charakterze sportowym, wielu wspinaczy nie uważa uprawianej przez siebie działalności za sport. O wartości wybitnego osiągnięcia wspinaczkowego świadczy przede wszystkim to, jak niewielu innych wspinaczy byłoby w stanie powtórzyć dany wyczyn.

Wspinaczka skalna uprawiana jest najczęściej w zespole. Pozwala to, przede wszystkim, na zapewnienie sprawnej asekuracji, a także ułatwia transport sprzętu i rozwiązywanie problemów logistycznych. Niemniej, możliwe jest również uprawianie wspinaczki skalnej samotnie: zarówno z asekuracją (tzw. wspinanie "solo") jak i bez asekuracji i bez środków umożliwiających jej ewentualne zastosowanie ? (tzw. "free solo" lub "na żywca").


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka_skalna


Certyfikaty sprzętów wspinaczkowych

Wytrzymałość sprzętu wspinaczkowego najlepiej sprawdza się w trakcie długich wypraw, podczas których wspinacze zmagają się ze zmienną pogodą, czasami ekstremalne niską temperaturą, silnymi opadami śniegu oraz porywistymi wiatrami. Dlatego istnieją sklepy ze sprzętem wspinaczkowym przeznaczonym specjalnie na długie wyprawy, posiadającym odpowiednie zabezpieczenie i wytrzymałość, która została już przetestowana na różne sposoby. Dobrze jest, więc znajdować w sklepach sprzęt ze specjalnymi certyfikatami, potwierdzającymi jego wytrzymałość w trudnych warunkach. Będą to specjalne, grube liny i głęboko wbijające się haki oraz różnego rodzaju zaciski i elementy podtrzymujące nogę w sprzęcie wspinaczkowym.