Pojazdy w remoncie

kanie. Czy można uniknąć takich sytuacji? Oczywiście, że tak! Jedyne, co należy w tym celu zrobić, to dbać o sprawność naszego pojazdu i regularnie monitorować jego stan. Jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę, możemy sprawdzać to sam

Pojazdy w remoncie

Jak ograniczyć ryzyko awarii samochodu?

Czy chciałbyś, by Twój samochód nagle odmówił posłuszeństwa? Często dzieje się tak, gdy jesteśmy w podróży lub akurat spieszymy się na ważne spotkanie. Czy można uniknąć takich sytuacji? Oczywiście, że tak! Jedyne, co należy w tym celu zrobić, to dbać o sprawność naszego pojazdu i regularnie monitorować jego stan. Jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę, możemy sprawdzać to samodzielnie, ale jeśli nie mamy o tym pojęcia, z łatwością znajdziemy specjalistę, który zrobi to za nas. Takie usługi oferuje wiele warsztatów oraz zakładów mechanicznych, a wystarczy jedynie umówić się na wizytę i zaprowadzić swoje auto na przegląd. Taka prosta czynność zapobiegnie wielu problemom.


Budowa i funkcjonowanie sądy lambda

Działanie sondy lambda opiera się na prawie sformułowanym przez Walthera Nernsta (równanie Nernsta). Sonda lambda, czyli ogniwo galwaniczne zbudowane z materiału ceramicznego ? dwutlenku cyrkonu, na którym napylone są po obu jego stronach cienkie warstwy platyny, zostało opracowane pod koniec lat 60. XX wieku w Robert Bosch GmbH przez dr. Güntera Baumana. Sondę umieszcza się w układzie wydechowym, tak, że jedna strona urządzenia styka się z gorącymi gazami spalinowymi, osiągającymi w tym miejscu około 300 °C, a druga strona styka się z powietrzem z otoczenia.

Spiek ceramiczny dwutlenku cyrkonu w temperaturze powyżej 300 °C staje się swoistym elektrolitem zdolnym do przewodnictwa jonowego. W celu utrzymania odpowiedniej temperatury, niektóre sondy mają grzałkę. Warstwy platyny na jego powierzchni pełnią rolę elektrod, przy czym ich potencjał elektryczny jest funkcją stężenia tlenu w gazach, z którymi się stykają. Przy dużej różnicy stężenia tlenu po obu stronach ogniwa generuje ono siłę elektromotoryczną dochodzącą do 1 V.

Napięcie generowane przez ogniwo jest przekazywane do modułu sterującego składem mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku. Moduł ten dostosowuje na bieżąco skład mieszanki, tak aby w określonych warunkach obciążenia silnika, rodzaju paliwa i warunków atmosferycznych zapewnić jak najdoskonalszą pracę silnika i minimalizować emisję tlenku węgla.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sonda_lambda


Które części do samochodu będą odpowiednie?

Jeśli nasz samochód uległ awarii, powinniśmy jak najszybciej podjąć działania w celu jego naprawy. Możemy przeprowadzić ją samodzielnie lub oddać auto do mechanika, ale najważniejszy jest wybór odpowiednich części zamiennych, które przywrócą mu sprawność. Podczas ich wybierania warto oczywiście kierować się tym, by pasowały do danego modelu, ale oprócz tego bardzo ważne jest także to, by były to produkty najwyższej jakości, dobrych producentów, którzy zapewnią nam ich wytrzymałość. Nie warto przy tym oszczędzać, ponieważ może się okazać, że zakupiona część będzie wadliwa lub popsuje się po bardzo krótkim czasie używania. Do zakupu części warto podchodzić odpowiedzialnie.