Frezarki - kilka faktów i ciekawostek

u nie jest specjalistą w wielu istniejących dziedzinach życia. Nie lada wyzwaniem jest bycie ekspertem choć w kilku zagadnieniach. Sektor gospodarki związany z wytwarzaniem wyrobów gotowych jest jedną z takich dziedzin, na temat k

Frezarki - kilka faktów i ciekawostek Frezarki CNC to maszyny przydatne w wielu dziedzinach. Zobacz ofertę producenta:

Co warto wiedzieć o wytwarzaniu dóbr?

To zupełnie naturalne, że przeciętna osoba w żadnym stopniu nie jest specjalistą w wielu istniejących dziedzinach życia. Nie lada wyzwaniem jest bycie ekspertem choć w kilku zagadnieniach. Sektor gospodarki związany z wytwarzaniem wyrobów gotowych jest jedną z takich dziedzin, na temat których niewiele mówi się w środkach masowego przekazu. Generalnie rzecz ujmując, wszelkiego rodzaju rzeczy wykorzystywane w życiu codziennym musiały być kiedyś wyprodukowane: sprzęt elektroniczny, artykuły biurowe czy produkty żywnościowe. Na szczęście, w procesie wytwarzania wykorzystuje się obecnie obrabiarki sterowane numerycznie (komputerowo), więc możliwe jest znaczne upraszczanie procesów z tym związanych.


Warto wiedzieć

Frezarka ? obrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych takich jak rowki, gwinty, koła zębate. Narzędziem obróbczym stosowanym w frezarce jest frez. Głównym ruchem powodującym skrawanie freza jest jego ruch obrotowy, oprócz tego frez przesuwa się względem obrabianego materiału. Obróbka frezarką nazywa się frezowaniem.

Frezarki mogą być jednowrzecionowe lub wielowrzecionowe. Wyposażenie elektroniczne, rozbudowa funkcji oraz sterowanie numeryczne przekształciły konwencjonalną frezarkę w obrabiarkę CNC będącą elementem struktur zintegrowanego wytwarzania CIM.

Najczęściej stosowane frezarki:

pionowe
poziome
uniwersalne
do drewna
do kół zębatych
do gwintów

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Frezarka


Za Wikipedią - rodzaje układów sterowania:


Sterowanie punktowe ? pozycjonowanie narzędzia w ściśle określonym położeniu względem przedmiotu;
Sterowanie odcinkowe ? realizuje ruchy robocze, czyli przemieszczenie narzędzia z zadanym posuwem, ale wyłącznie po torach równoległych do ustalonej osi współrzędnych;
Sterowanie kształtowe (ciągłe) ? realizuje dowolny ruch (proste, skosy, łuki, krzywe) wykonując pełny zakres figury lub bryły; wyróżniamy tu:
sterowanie kształtowe 2D
sterowanie kształtowe 21/2D
sterowanie kształtowe 3D

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control