
Mapy, a geodezja
Pewnie każdy widział w swoim życiu mapę- nie czegoś konkretnego tylko ogólnie mapę. Polityczną, krajobrazu, geologiczną... Wszystkie powstałe mapy powstały za pomocą bardziej lub mniej dokładnych metod pomiaru- im nowsza mapa tym jest dokładniejsza.
Mapa stanowi podstawę prezentacji wyników pracy kartografa i geodety. Dla tych drugich mapy są szczególnie istotne, a ich poprawne i dokładne wykonanie umożliwia dalszą pracę w wielu dziedzinach. Wyobraźmy sobie jak wyglądałyby miasta bez planów i map geodezyjnych. Jednym słowem można by to opisać jak chaos- nikt nie wiedziałby gdzie dokładnie przebiega granica jego działki, a to tylko jedna z niedogodności przy braku takich map.
Historia geodezji
Dawniej do wyznaczania własności gruntu wykorzystywano również roślinność, którą obsadzano granice posiadłości. Do tego celu wykorzystywano powszechnie tarninę, co wpłynęło z kolei na nazewnictwo miejscowości w Polsce, które swoje nazwy wywodzą od tej rośliny; są to np.: Tarnów Opolski, Tarnowskie Góry oraz liczne miejscowości o nazwie Tarnów. Pierwszą książkę w języku polskim o geodezji oraz miernictwie, która poruszała praktyczne kwestie dotyczące wymierzania gruntu w budownictwie była wydana w 1566 roku ?Geometria to jest miernicka nauka? Stanisława Grzepskiego.
Kolejne dzieło o tej tematyce p.t. Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski matematyk Jan Brożek, który na Uniwersytecie Krakowskim założył pierwszą w Polsce katedrę geodezji
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja
Kto może zostać geodetą?
Matematyczni i analityczny umysł, dokładność i sumienność to z pewnością cechy dobrego geodety, którym nie każdy może zostać. To praca, która tylko z pozoru jest prosta, jednak to naprawdę ciężki zawód, o czym można się przekonać choćby czytając podręcznik do tego przedmiotu.
Słowa takie jak osnowa, tachimetria czy triangulacja to tylko niektóre terminy, które spotkamy w takiej literaturze. Jednak to nie terminologia, a jej zastosowanie stanowi największy problem. Masa wzorów, standardów oraz wyliczeń sprawia, że to nauka dla naprawdę lubiących wyzwania. Co nie oznacza, że się nie opłaca.