Coś dla elektryków - o transformatorach

zych czasach funkcjonowanie bez prądu nie jest możliwe. Prąd jest po prostu oczywistością, a przecież kiedyś wcale tak nie było. Transformatory elektryczne i inne urządzenia, które dają możliwość korzystania z energii to wynalaze

Coś dla elektryków - o transformatorach transformatory olejowe używane

Energia w domu


Czy zastanawialiście się kiedy jak to jest, że niemal każdy dom w Polsce ma dostęp do prądu? Dla pokolenia współczesnego i generalnie dla ludzi w dzisiejszych czasach funkcjonowanie bez prądu nie jest możliwe. Prąd jest po prostu oczywistością, a przecież kiedyś wcale tak nie było. Transformatory elektryczne i inne urządzenia, które dają możliwość korzystania z energii to wynalazek, który w swoim czasie zrewolucjonizował działanie ówczesnego świata. Warto o tym pamiętać i chociażby oszczędzać energię elektryczną. Da to możliwość chronienia klimatu planety i wpłynie pozytywnie na szeroko rozumiana ekologię, o której w ostatnich latach mówi się bardzo dużo.




Najważniejsze informacje o transformatorach elektrycznych


W niniejszym artykule postaramy się dać odpowiedź na pytanie ? czy stosowanie transformatorów elektrycznych jest konieczne do zapewnienia dostępu do prądu w mieszkaniu? Wprawdzie technologia idzie do przodu, ale transformatory elektryczne są nadal kluczowe w doprowadzeniu energii do mieszkania, domu, gospodarstwa jednorodzinnego czy do dużych hal magazynowych. Warto dodać, że także w przypadku transformatorów elektrycznych produkuje się je z coraz to lepszych elementów zatrudniając specjalistów, którzy są w stanie zaproponować najnowsze rozwiązania zgodne ze zdobyczami technologii XXI wieku. Wszystko to sprawia, że instalacje elektryczne w domach są na coraz lepszym poziomie, a co za tym idzie ? są po prostu bardziej bezpieczne.


Jeżeli pominie się opór uzwojeń oraz

Jedno z uzwojeń (zwane pierwotnym) podłączone jest do źródła prądu przemiennego. Powoduje to przepływ w nim prądu przemiennego. Przemienny prąd wywołuje powstanie zmiennego pola magnetycznego. Zmienny strumień pola magnetycznego, przewodzony przez rdzeń transformatora, przepływa przez pozostałe cewki (zwane wtórnymi). Zmiana strumienia pola magnetycznego w cewkach wtórnych wywołuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej ? powstaje w nich zmienna siła elektromotoryczna (napięcie). Jeżeli pominie się opór uzwojeń oraz pojemności między zwojami uzwojeń i przyjmie się, że cały strumień magnetyczny wytworzony w uzwojeniu pierwotnym przenika przez rdzeń do uzwojenia wtórnego (nie ma strat pola magnetycznego na promieniowanie), to taki transformator nazywamy idealnym. Dla transformatora idealnego obowiązuje wzór:

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator